معرفی 10 موزه مد و فشن در دنیا

منتشر شده در تاریخ ۱۰ دقیقه

اندی وارهول می گفت:مد هنر بیشتر از هنر است و ما کی هستیم که با او بحث کنیم.در اینجا میخواهیم به شما ۱۰ موزه برتر مد و فشن در دنیا را نشان دهیم که در آن می توانید از باشکوه ترین نمایشگاه ها و مجموعه‌های مد در سراسر جهان شگفت زده شوید.


۱.موسسه لباس در موزه هنر متروپولیتن

موزه Met، محل برگزاری Met Gala، یکی از عجیب‌ترین و باشکوه ترین جشن‌های هنر پوشیدنی است.این نمایش توسط مؤسسه لباسدر موزه هنر متروپولیتن برگزار می‌شود که مدیریت آن بر عهده‌ی آنا وینتور است.این مؤسسه به تنهایی در سال ۱۹۳۷ افتتاح شد و در سال ۱۹۴۶ با Met همراه شد. بعد از آن به یکی از اولین‌ها در صنعت مد تبدیل شد.این نمایش لباس هر سال تابستان برگزار می‌شود. در این مؤسسه بیش از ۳۵۰۰۰ قطعه از لباس‌های گوناگون نگهداری می‌شود.بعضی از قطعات آن برمیگردد به قرن ۱۵ میلادی ،این قطعات شامل قسمت هایی از لباس مربوط به زنان، مردان و کودکان است.این نمایش لباس هر سال تابستان برگزار می‌شود. در این مؤسسه بیش از ۳۵۰۰۰ قطعه از لباس‌های گوناگون نگهداری می‌شود.بعضی از قطعات آن برمیگردد به قرن ۱۵ میلادی ،این قطعات شامل قسمت هایی از لباس مربوط به زنان، مردان و کودکان است.خیلی از این قسمت ها از ۵ قاره جمع می‌شوند و فقط مربوط به یک قاره و زمان نیستند.این مؤسسه تا الان چند بار بازسازی شده که آخرین بار در سال ۲۰۱۴ بود. در آخرین بازسازی، فضای ویترین‌ها به شکل انعطاف‌پذیرتبدیل شدند. همچنین هر قسمت شامل نواهای خاص خود به همراه سیستم بی‌سیم مجهز شده است.

۲.موزه ویکتوریا و آلبرت (لندن)

موزه ویکتوریا و آلبرت V&A لندن که به نام ملکه ویکتوریا و پرنس آلبرت نامگذاری شده است یکی از موزه‌های معتبر و معروف درسراسر دنیاست،جایی است که می‌توانید برخی از بهترین و پیچیده‌ترین نمایشگاه‌ها را ببینید. آنها که قبلاً نمایشگاه زیبایی الکساندرمک کوئین وحشی، لباس های عروسی 1775-2014، زرق و برق مد ایتالیایی 1945-2014 را در خود جای داده بودند.در این موزه اغلب هنرهای تزیینی نگهداری می‌شود و یکی از این هنرهای تزیینی مربوط به لباس و مد است.شما بسیاری از لباس‌های تاریخی را می‌توانید در آن پیدا کنید که قدمت این لباس ها به ۵ قرن پیش برمی‌گردد و همین امر آن را در اینزمینه برجسته کرده است. تعداد لباس‌ها و قطعات مربوط به لباسی که در این موزه نگهداری می‌شوند، نزدیک به ۱۴۰۰۰ قطعه است. از لباس‌هایی که می‌توانید دراین‌جا ببینید، بعضی از لباس‌های کمیاب قرن ۱۷ است. مدل‌های دیگر روپوش‌هایی از قرن ۱۸، لباس شب از سال ۱۹۳۰، لباس روز ازسال ۱۹۶۰ و لباس‌هایی به جا مانده از سال‌های بعد از جنگ است.در پاییز 2020 با نمایشگاه Kimono: Kyoto to Catwalk به کیوتو منتقل شوید و یا در زمان سفر کنید و تاریخچه کیف فروتن را درBags: Inside Out دنبال کنید.

۳.موزه کفش باتا (تورنتو)

سونجا باتا Sonja Bata زنی معمار سوئیسی _کانادایی و عاشق کفش بود.وی علاقه زیادی به کفش‌ها داشت طوری که برای به دستآوردن انواع آن از دوره‌های مختلف، به همه‌ی دنیا سفر کرد.با جمع‌آوری نمونه‌های مختلف کفش در اخر موزه‌ای افتتاح کرد تا مطالعه وتحقیق بر روی انواع کفش را ارتقا دهد این شرکت در سال 1979 پس از آن که کلکسیون کفش های خارق العاده خود خانم باتا گسترده شد تأسیس یافت .این موزه مکانی مناسب برای کسانی است که شیفته کفش هستند .هدف اصلی آنها ،ایجاد یک مرکز بین المللی برای تحقیقات کفش است که منجر به انتشار مقالات دانشگاهی مانند :روح سیبری،زندگی سنتی بومی، لباس و کفش شده است. بنابراین اگر شما یک طرفدار واقعی کفش هستید، این موزه مد باید مقصد رویایی شما باشد. در این موزه بیش از ۱۳۰۰۰ کفش و وسایل مربوط به آن نمایش داده می‌شود. قدمت کفش‌هایی که در این موزه وجود دارند به ۴۵۰۰ سال می‌رسد.

4.موزه کیف دستی سیمون (سئول)

موزه کیف دستی سیمون یکی از موزه‌های محبوب طرفداران مد در سئول است .مجموعه موزه شامل ۵۰۰ کیف دستی که به دو بخش تقسیم شده است: مجموعه کیف‌های قرن بیست و معاصر،مجموعه کیف‌های تاریخی و متعلق به ۱۵۰۰ تا 1900 است. موزه کیف دستی سیمون در سال ۲۰۱۲ و در بنایی با طرح کیف، تاسیس شد. بنای موزه شامل ده طبقه می‌شود که از هر طبقه با نام Bagstage یاد میشود. موزه شامل قسمت فروش مواد اولیه ساخت کیف، محلی برای کار طراحان کره‌ای کیف و دو فروشگاه نیز می‌شود.


۵
.مؤسسه لباس کیوتو / ژاپن

ژاپن یکی از پیشروترین کشورها در زمینه پوشاک و نوآوری در زمینه مد است و موزه‌ی کیوتو (KCI) یکی از معروف‌ترین موزه‌های مد وفشن لباس غربی است که قدمت این موزه به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد و در آن بیش از ۱۲۰۰۰ لباس غربی نگهداری می‌شود. لباس‌هابه دلیل ظرافت و آسیب‌پذیر بودن به نمایش عمومی در نمی‌آیند. اما مجموعه‌ی کوچکی را به عنوان نمونه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. هدف اصلی KCI برگزاری نمونه‌هایی از مد غربی برای بررسی و نشان دادن این است که چگونه لباس غربی در سراسر جهان تأثیرگذاشته است. آنها بر این باورند که مد دنیای اطراف ما را منعکس می کند و در نهایت می توان از آن برای درک وجود خودمان استفاده کرد.

۶.موزه در FIT / نیویورک

مؤسسه فناوری مد نیویورک FIT موزه‌ای است که مجموعه‌ای در حدود ۵۰۰۰۰ لباس در ان وجود دارد.مؤسسه موزه FIT در سال ۱۹۶۹ تاسیس شد و سالانه ۱۰۰۰۰۰ نفر بازدیدکننده دارد. نمایشگاه‌های ویژه‌ای در آن از طراحان برجسته‌ای مثل آدریان، بالنسیاگا، شانل و دیور حضور دارند. این موزه علاوه بر لباس و لوازم جانبی، بر منسوجات، مواد بصری وزیبایی شناختی با تکیه بر مد آوانگارد معاصر تمرکز دارد. به خاطر نمایشگاه‌های مدرن و هیجان‌انگیزش مانند تاریخچه عجیب مد: از کمد تا کت واک و مد لندن برنده جایزه… موزه FIT همیشه مروری بر 250 سال مد با نمایشگاه‌هایی که هر شش ماه یکبار تغییر می‌کنند، ارائه می‌دهد. طبقه اصلی به دانش آموزان اختصاص داده شده است، بنابراین شما همیشه مطمئن هستید که ایده های برتر را در مد خواهید دید.

۷.کاخ گالیرا / پاریس

این موزه در اواخر قرن نوزدهم افتتاح شد. بنای اصلی ساختمان در زمان رنسانس ساخته شده . کاخ متعلق به دوک و دوسش گالیرا بودکه این زن و شوهر آن را برای موزه اهدا کردند. البته در طول سالیان محوطه این مجموعه برای نمایشگاه‌های موقت مورد استفاده قرارمی‌گرفت. اما از آن‌جایی که پاریس به عنوان مهد مد شناخته می‌شود، لباس‌های خاص و قدیمی بسیار در دسترس است. این جریان باعث شد که گنجینه‌ی این موزه روزبه‌روز غنی‌تر شود تا جایی که اکنون بیش از ۷۰ هزار قطعه‌ی کمیاب جزو دارایی‌های این موزه به شمار می‌آید. نمایشگاه های طراحی مد و لباس فرانسوی از قرن هجدهم تا امروز را کشف کنید. و این آثار بسیار در زمینه مد جهان معروفند در اینجا لباس‌های متعلق به ماری آنتوانت، بزرگترین مجموعه لباس‌های عصر روشنگری، لباس‌های صبحانه در تیفانی ولباس‌هایی از تمام بزرگان دنیای مد را خواهید دید!

۸.موزه و باغ کریستین دیور گرانویل، فرانسه

خانه بچگی کریستین دیور یک بنای صورتی پاستلی در بالای یک صخره در نورماندی است و دیور میگفت که این مکان الهام‌بخش کلزندگی حرفه‌ای او و طراحی‌هایش بوده است. دیور علاقه زیاد و خاصی به این مکان داشت و در کتاب خود درباره این مکان و علاقه‌اش نوشته است. پدر دیور در سال ۱۹۲۵ ورشکست شد و مجبور شد که ملک خود را بفروشد. شهر گرانویل ملک را از او خریداری کرد وسال‌ها بعد با بازسازی برای بازدید عموم باز شد.امروزه همان خانه‌ای که دیور چنین ادعایی بر روی آن داشت به عنوان موزه‌ای از آثاراو، عطرها و یادگاری‌های زندگیش تبدیل شده است.

۹.کریستوبال بالنسیاگا / گتاریا، اسپانیا

در سال ۲۰۱۱ شهر گتاریا در اسپانیا موزه‌ای را با نام ساکن سابق خود، بالنسیاگا تاسیس کرد. بالنسیاگا یکی از طراحان وکارآفرینان اسپانیایی بود که در سال ۱۹۱۹ برند خود را تاسیس کرده بود که این برند شامل کالای لوکس و خانه مد بود. این برند امروزهاز زیر مجموعه‌های برند گوچی به شمار می‌آید. این موزه ۱۲۰۰ لباس را از طراح‌های مختلف را شامل میشود. علاوه بر این تعدادی قطعات کمیاب مربوط به اوایل قرن ۲۰ در این موزه قرار دارند. بسیاری از این قطعات از طرف مجموعه‌دارانی مانند بانی ملون Bunny Mellon و هوبرت دی ژیوانشی Hubert de Givenchy به این موزه اهدا شده است.

۱۰.باغ موزه گوچیفلورانس، ایتالیا

برند گوچی در نودمین سالگرد خود در سال ۲۰۱۱ موزه‌ای را در فلورانس ایتالیا تاسیس کرد. این موزه در مکان یکی از کاخ‌های این شهر که به جا مانده از قرن ۱۴ میلادی بود قرار گرفته است . مکان این ساختمان در سال ۲۰۱۷ به‌روزرسانی شد . این نمایشگاه علاوه بر مکان‌هایی برای بازدید، شامل فضایی برای غذا خوردن، خرید و کتاب‌فروشی نیز دارد.در این موزه نمایش گرهایی نصب شده است که در تمام مدت انواع لباس و جواهرات، مجموعه چمدان‌ها و روسری‌های این برند را نمایش می دهد.

نویسنده

Asal saeidi


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *