لباس سنتی چینی ( چونگسام )

منتشر شده در تاریخ

چونگسام لباس سنتی کشور چین اگر چه این روزها به عنوان لباسی در زندگی روزمره استفاده نمی شود ولی لباس های سنتی کشور چین پیوند عمیقی با فرهنگ و تاریخ و تمدن این کشور وسیع دارد .

جامه های سنتی تنها در فستیوال های خاص ، آیین ها یا مراسم مذهبی پوشیده پوشیده می شوند .

براساس اکتشافات تاریخی لباس در چین به دوران پالئولیتیک(از ۱۰۷ میلیون سال پیش تا قرن ۲۱ قبل از میلاد ) بر می گردد.

مشخصات اصلی این لباس ها عبارتند از یقه ضربدری که با آوردن نیمه چپ لباس بر روی نیمه راست شکل می گیرد .شال کمر برای بستن جامه و نوعی بلوز و دامن یا جامه بلند این ویژگی ها هزاران سالحفظ گردید تا این که با تاسیس جمهوری چین (۱۹۱۲ تا۱۹۹۴ ) یا لباسChinese tunic suit تنه نظامی چینی رواج و سلطه یافت.اما امروزه اکثر مانوئی چینی ها در زندگی روزمره لباس های مدرنی می پوشند که تفاوت چندانی با همراهانی غربی خود ندارند .

براساس تحقیقات انجام شده از ۱۰۷ میلیون سال پیش تا قرن ۲۱ قبل از میلاد اولین اکتشافات مربوط به لباس انجام شده است در لباس سنتی چین که به چونگسام در ماندارین شهرت دارد.

در چین و کیپا و دوران باستان بر تن خانواده های سلطنتی بود .

لباس سنتی کشور چین ( چونگسام ) از ابریشم مرغوب تهیه شده و تزئینات آن از دندان های حیوانات و سنگ کوچک استفاده می شد.

ولی این لباس به معنای واقعی تا زمان امپراطوری یلو اختراع نشده بود و تا زمان سلسله شانگ از قرن ۱۷ قبل از میلاد تا سال ۱۰۴۶ قبل از میلاد خصیصه های اصلی لباس سنتی چین و همچنین مدل کلی بلوز به اضافه ی دامن خلق شده بود .

بعد ها در دوران سلسله ی ژو لباس یکسره بلند هم درآمد و هزاران سال کنار لباس پیشین یعنی دامن بلند و بلوز مورد استفاده مردم قرار گرفت و با گذشت زمان کامل تر و بهتر شد.


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۱ دیدگاه

Leyla Lazemi

Leyla Lazemi · ۲۰ خرداد، ۱۴۰۳ در ۱۱:۲۹ ق.ظ

👌🌼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *