فتوکلاژ (کلاژ) در طراحی لباس

منتشر شده در تاریخ ۱۵ دقیقه

کلاژ در طراحی لباس چیست؟

کلاژ یک اصطلاح فرانسوی و تکنیکی است که از کنار هم قرار دادن و چسباندن تکه های مختلف مثل تکه های روزنامه و مجله، تصاویر نقاشی، کاغذ های رنگی، روبان، پارچه و … به وجود می آید. این تکنیک در طراحی لباس نیز بسیار کاربردی بوده و شیوه‌ای بسیار زیبا و خلاقانه به حساب می آید.

کلاژ یکی از تکنیک های طراحی لباس است که در این روش با استفاده از سنگ و چوب، تکه های پارچه، اشیاء ریز مانند مقوا، میوه ها و … به طراحی لباس و ایجاد طرح های متنوع می پردازند. طراحی لباس با کلاژ بسیار ساده است. برای این کار کافی است یک طرح را انتخاب کنید و برای رنگ کردن و رنگ آمیزی آن به جای استفاده از وسایل رنگ‌ آمیزی از اشیا و وسایلی که به آن ها اشاره کردیم استفاده کنید. کلاژ در طراحی، لباس را بسیار زیبا می کند و یک روش فوق‌العاده زیبا و خلاقانه است.

آموزش تکنیک کلاژ در طراحی لباس

کلاژ یا تکه چسبانی از میان سبک های هنری برآمده و در بین شیوه های مختلف هنری ازجمله طراحی جایگاه ویژه ای دارد. کلاژ پارچه به دلیل نوع بافت متفاوتی که دارد دارای بیان احساسی متفاوت و تأثیرگذاری به ویژه در بحث آموزش می باشد. درواقع هرچه خلاق‌تر باشید قطعاً لباس زیباتری هم خواهید داشت. به عنوان مثال این موضوع را در نظر بگیرید که با استفاده از گل ها می توانید حتی یک لباس عروس طراحی کنید یا ایده های دیگری که ممکن است به ذهنتان برسد را پیاده سازی نمایید. این تکنیک به لحاظ اینکه دایره فعالیت در آن بسیار گسترده است، همیشه مورد توجه و علاقه‌ی افرادی که کار طراحی می کنند بوده و هست.

انواع کلاژ در طراحی لباس

 • کلاژ با کاغذ
 • کلاژ با عکس
 • کلاژ چوبی
 • کلاژ با چسب
 • کلاژ با پارچه
 • کلاژ با روزنامه

جمع بندی

یکی از خلاقانه‌ترین و منحصر به فرد ترین تکنیک ها در طراحی لباس، تکه چسبانی یا تکنیک کلاژ می باشد. این تکنیک به این شکل می باشد که طراح ایده های ذهنی خود را بر روی یک سطح پیاده می کند و سپس آن‌ها را تکه تکه می کند و در نهایت بر روی پارچه می چسباند. هرچه طراح خلاق تر باشد، می تواند از طرح های متفاوت پارچه ها به درستی استفاده کند.

طرح درس ها:

 1. آشنایی با فضای فتوشاپ
 2. معرفی ماسک (Masking) و کاربرد آن‌ها
 3. مفهوم و مدیریت لایه‌ها (Layers) و اسمارت آبجکت‌ها (Smart Objects)
 4. یادگیری تکنیک‌های اصلاح رنگ
 5. شیت‌بندی به روش فتوکلاژ
 6. راندو کردن اسکیس‌ها با فتوشاپ
 7. تلفیق چند عکس به روش مدرن از تکنیک فتوکلاژ
 8. یادگیری تمامی تکنیک‌های فتوکلاژ از جلمه تخریب و برجسته کردن عکس‌ها، دابل اکسپوژر (Double Exposure) و …

شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

EN