راهنمای نگهداری لباس چرم

منتشر شده در تاریخ ۱۲ دقیقه

در تاریخ زندگی انسان از قدیم ارتباط عمیق بین احتیاجات او وحیوانات مختلف وجود داشت. پوست حیوانات نقش اساسی و مهمی در رفع بسیاری از این نیازها ایفا کرده و میکند . برای مثال از پوست زبر و سخت کرگدن سپر می ساختند تا در جنگها محافظ جانشان باشند چرم طبیعی از فرآورده های پوست حیوانات ‚ مواد غیر گیاهی و گیاهی طی مجموعه ای از اعمال فیزیکی و شیمیایی بدست می آید که این چرم طبیعی در برابر بسیاری از باکتریها ‚ عوامل فیزیکی و شرایط آب و هوایی مختلف ‚ نسبتا مقاوم است . ویژگی بسیار مهم چرم طبیعی عبور مقداری از جریان هواست .در صورتی که سایر مواد مصنوعی مانع نفوذ هوا می شوند . از قدیم تا به امروز در موارد بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد : از زین اسب گرفته تا انواع لباس ‚ کیف ‚ کفش ‚کلاه ‚ روکش مبل و تزﺌینات داخلی اتومبیل و غیره…. چرم طبیعی اصالت خود را از تاریخ گرفته است .

برای نگهداری از چرم لازم است اصولی را رعایت کنید که من در اینجا چند مورد از اصول نگهداری از چرم رو برایتان ذکر کردم:

1.چوب لباسی پهن:

اول از همه؛ بسته به اندازه چرمی که می خواهید نگهداری کنید، استفاده از چوب لباسی مناسب بسیار مهم است. به عنوان مثال، برای کاپشن های چرمی، از یک چوب لباسی پهن استفاده کنید که بتواند به خوبی از شانه های کت شما حمایت کند تا به سمت پایین نیفتد. اگر این اتفاق بیفتد، ژاکت شما ممکن است به سرعت در طول زمان بدشکل شود بسیار مهم است که تکه چرمی خود را به جای تا کردن آن مانند برخی افراد آویزان کنید، زیرا این روش تنها چین هایی را برای شما ایجاد می کند که در آینده نمی توانید آنها را از بین ببرید. از این رو، استفاده از یک چوب لباسی پهن بهترین گزینه است.

2.کاغذ بدون اسید :

مهم است که داخل کت یا لباس چرمی خود را با کاغذ بدون اسید پر کنید و سپس همه دکمه ها یا بسته های زیپ یا شاید هر دو را ببندید. همچنین می توانید همین کار را برای قسمت بیرونی محصول چرمی خود انجام دهید تا از انتقال مواد شیمیایی یا سایر عناصری که می توانند چرم را در حین نگهداری از بین ببرند، محافظت کنید.

3.جلوگیری از تابش مستقیم و طولانی نور خورشید:

مهمترین نکته در نگهداری چرم است. فرقی نمی‌کند که کالای چرمی شما یک لباس چرم باشد یا یک کیف زنانه مجلسی و یا یک کیف پول چرم مردانه، کفش، دستکش. شدیداً توصیه می‌شود که محصول چرمی خود را برای مدت طولانی در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید. آفتاب چرم را خشک و آن را شکننده می‌کند. وقتی چرم شکننده شود به‌تدریج ترک می‌خورد و در آستانه پارگی و خراب شدن قرار می‌گیرد.

4.مراقبت از سطح چرم در تماس با وسایل نوک تیز و برنده:

درسته که چرم ماده بسیار مقاومی است اما باید مانند یک تکه پارچه ابریشم از سطح آن مراقبت کرد. یکی از روش‌های آسیب دیدن چرم خراشیده شدن سطح آن است. اگر چرم شما در اثر تماس با یک جسم نوک تیز آسیب ببینید یا برش بخورد دوباره قابل ترمیم نیست این یکی از اتفاقاتی است که اغلب برای کمربند چرم اصل مردانه می افتد؛ هرگز کمربندها را با اجسام نوگ تیز سوراخ نکنید.

5.نگهداری از وسایل چرمی در جای خشک و خنک:

باید بدانید که چرم علاوه بر این‌که نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد، باید در جایی نگهداری شود که هوای آن کاملاً خشک و خنک است.بنابراین در فصولی از سال که پالتوی چرم خود را نمی‌پوشید آن‌را در جایی قرار دهید که مطمئن باشید هوای آن خشک و خنک است.رویه چرمی که در هوای گرم و مرطوب قرار بگیرد به شدت مستعد کپک زدن است و کپک یکی از اصلی‌ترین عوامل خرابی و از بین رفتن کیفیت چرم است.

6.حالت دهنده چرم:

اگر حس می‌کنید سطح کالای چرمی شما خشک و شکننده شده یا مدت زیادی است از یک وسیله چرمی استفاده نکرده‌اید،پس باید که سطح چرم خود را نرم کنید.چرب نگه داشتن سطح چرم کاری است که همیشه باید انجام دهید تا بتوانید سال‌های طولانی از یک کالای چرمی استفاده کنید. حتی اگر هیچ ماده خاصی برای نرم کردن سطح چرم در اختیار ندارید، می‌توانید با یک پنبه آغشته به روغن زیتون این کار را انجام دهید. البته باید از اصل بودن روغن زیتون مطمئن باشید. در عین حال فقط پنبه را کمی به روغن زیتون آغشته کنید، نه این‌که روغن از پنبه بچکد.وقتی کالای چرمی می‌خرید از فروشنده بخواهید در مورد شیوه نرم کردن سطح چرم به شما اطلاعات بدهد و بهترین روغن برای چرم را به شما معرفی کند.استفاده از یک نرم کننده چرمی خوب یکی دیگر از عناصر کلیدی برای نگهداری صحیح کت چرم شما است. نه تنها کیفیت چرم را حفظ می کند، بلکه رطوبت را نیز حفظ می کند که عامل بسیار خوبی برای رسیدن به این فرآیند است.

7.تمیز نگه داشتن چرم اصلی ترین نکته نگهداری از چرم طبیعی:

تمیز نگه داشتن چرم به این معنی نیست که باید آن را بشویید. اما لازم است که هفته‌ای دو بار کالای چرمی خود را با یک دستمال کاملاً نخی که کمی مرطوب است، پاک کنید. به این ترتیب آلودگی به عمق بافت چرم نفوذ نخواهد کرد. در غیر این صورت اگر چرم برای مدت طولانی آلوده بماند عمق آلودگی در آن زیاد شده و پاک کردن آن دشوار خواهد شد، ضمن آن که گرد و غباری که روی سطح چرم باقی باعث سایش و فرسودگی آن شده و از عمر آن می‌کاهد.

8.مراقبت از چرم با نکشیدن بیش از حد آن:

اغلب انواع چرم هاخاصیت کشسانی دارند. بخاطر همین اگر زیاد کشیده شوند به‌تدریج فرم اولیه خود را از دست میدهند و در اصطلاح به‌تدریج دفرم خواهند شد و همانطور که میدانید کالای چرمی که دفرم شده باشد دیگر به حالت اولیه و طبیعی خود باز نمی‌گردد. ضمن آن که این کشیدگی بیش از اندازه سبب از بین رفتن براقیت و جلای چرم می‌شود. اگر یک ساک چرمی بزرگ دارید که گاهی در سفرهای خود از آن استفاده می‌کنید، پس از اتمام سفر بلافاصله درون ساک را از لباس‌ها خالی کنید و تمام زیپ‌های آن را ببندید تا ساک چرمی در اثر فشار لباس‌ها تغییر شکل ندهد.

9.عدم قرار دادن کالای چرمی در کیسه پلاستیکی:

چرم برای این‌که مدت طولانی‌تری سالم بماند باید در معرض هوای آزاد باشد.پس باید این مورد را در اصول نگهداری از چرم به‌خاطر بسپارید و هرگز کیف چرم یا کفش‌هایی را که فعلاً نمی‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید را در کیسه پلاستیکی و داخل کمد قرار ندهید. و برای نگهداری چرم از ادم های متخصص راهنمایی بگیرید تا بتوانید چرم خودتان را سالم نگهدارید.

10.آرام خشک کردن سطح چرم خیس شده:

برای خشک کردن لباس های چرمی خودتان باید به اندازه کافی صبور و با دقت باشید. هرگز برای خشک کردن لباس های چرمی خود انها را روی رادیاتور یا بخاری خشک نکنید یا از اتو برای خشک کردن آن استفاده نکنید.چون خشک کردن سریع چرم سبب از بین رفتن چربی سطح آن می‌شود و بدون شک بافت چرم را شکننده کرده و به سطح آن آسیب وارد می‌کند.بنابراین بهترین روش برای خشک کردن چرم خیس شده این است که ابتدا سطح چرم را با یک حوله تمیز پاک کنید. سپس آن را در جایی نزدیک بخاری یا رادیاتور آویزان کنید یا در معرض نور ملایم خورشید و باد قرار دهید تا به‌تدریج خشک شود.یه نکته مهم این است که خشک شدن سریع چرم به هر روشی که صورت گیرد ساختار شیمیایی آن را تغییر داده و باعث شکننده شدن و ترک خوردن آن می‌شود.

11.واکس زدن روی چرم طبیعی

علاوه بر براق شدن یکی از مراحل مهم در نگهداری از چرم، واکس زدن است.برای این کار باید هر چند وقت روی آن را با انواع واکس چرم، با دقت واکس بزنید. برای این کار ابتدا روی چرم را با یک دستمال نخی بدون پرز و مرطوب کاملا ً پاک کنید تا گرد و غبار و خاک روی ان نباشد. سپس براش مخصوص واکس را برداشته و روی کفش، کیف یا پالتوی چرمی خود را با واکس همرنگ، واکس بزنید. دقت کنید که از خمیر واکس باید به میزان مطلوبی روی براش وجود داشته باشد. در غیر این صورت واکس روی چرم می‌ماسد. سپس با برس مخصوص روی چرم بکشید تا اضافات واکس از روی آن برداشته شود و سطح چرم دوباره صیقلی شود.

12.جلوگیری از رنگ گرفتن چرم‌های سفید و روشن

مهم‌ترین نکته در نحوه نگهداری چرم سفید یا رنگی این است که وقتی آن را همراه لباس رنگی می‌پوشید مراقب رنگ گرفتن آن باشید. چون بعضی از چرم ها که رنگ روشن هستند در اثر خیس شدن و تماس با پارچه‌های رنگی، رنگ آن پارچه را به خود می‌گیرند. پاک کردن لکه‌های رنگی از این دست کار دشوار و اغلب غیر ممکنی خواهد بود. پس اگر چرم سفید یا رنگ روشنی دارید مراقب جنس و رنگ لباس‌هایی که با آن‌ها می‌پوشید یا در کمد لباس در کنار این محصولات قرار می‌دهید، باشید.

13.نگهداری از چرم جیر در جای خشک و تاریک

چرم جیر یکی از چرم بسیار حساس است که نباید در معرض آب قرار بگیرید؛ بنابراین اگر کفش چرم جیر دارید ترجیحاً در روزهای بارانی از آن استفاده نکنید. همچنین چرم جیر نیز نباید در هوای بسیار خشک یا جای خیلی گرم باشد در غیر این صورت به‌تدریج دچار پوسیدگی خواهد شد.اگر خواستید کالایی از این جنس را برای مدتی کنار بگذارید، حتماً آن را داخل یک کیسه پارچه‌ای قرار دهید که در معرض عبور جریان هوا نیز باشد.در نگهداری از چرم جیر این نکته خیلی مهم است که اگر محصول چرمی شما به هر دلیل خیس شد بهترین راه برای خشک‌کردن آن این است که داخل آن را از دستمال کاغذی یا روزنامه پر کنید. چون چرم جیر پس از خشک شدن کمی جمع شده و تغییر شکل می‌دهد.

14.استفاده از روش مطمئن برای پاک کردن لکه روی چرم

پاک کردن لکه از روی چرم بسته به این‌که لکی که روی چرم افتاده مربوط به چه ماده‌ای باشد، شیوه پاک کردن آن متفاوت خواهد بود. معمولاً بد قلق‌ترین لکه‌روی چرم ، لکه چربی است. برای پاک کردن لک چربی از روی چرم ابتدا با یک دستمال تمیز سطح چرم را از گرد و غبار پاک کنید. سپس به مقدار خیلی کمی روی محل لک آرد ذرت بپاشید. منتظر شوید که آرد ذرت لک چربی را تا جای ممکن به خود جذب کند. سپس روی قسمت لک شده براش مخصوص چرم بکشید. به این ترتیب به احتمال بسیار زیادی لک چربی از روی چرم پاک خواهد شد.البته تمیز کننده‌های مخصوصی برای پاک کردن لکه روی چرم وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از فروشگاه‌های بزرگ یا چرم فروشی‌ها تهیه کنید.

نویسنده

Asal saeidi


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *