تحولات مد و فشن از سال 2000 تا کنون

منتشر شده در تاریخ ۱۰ دقیقه

دنیای مد و فشن همواره در حال تحول است. به خصوص در سال‌های اخیر شاهد سرعت گرفتن بیشتر این تغییرات در صنعت مد هستیم. در گذشته دور، تغییرات مد و زیبایی به کندی اتفاق می‌افتاد. به طوری که ترند شناخته شدن یک سبک خاص شاید چند سال زمان می‌برد. 

مروری بر مد و فشن از سال ۲۰۰۰ تا کنون

در تاریخچه صنعت مد دهه ۲۰۰۰ دهه استفاده از مد به جای هنر است.
لباس ها قدیمی دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ مجددا میان جوانان محبوب شدند و دوباره جای خود را میان کلکسیون های طرح طراحان پیدا کردند.

در اوایل دهه ۲۰۰۰ مد مینیمال یا کمینه گرایی همچنان میان افراد رواج داشت.

در این ده سال اخیر، لباس‌های رسمی رخت بستند و لباس‌های کژوال در صنعت مد و فشن محبوب‌تر شدند. طراحی و ایده این مدل لباس‌ها از لباس ورزشی، لباس یوگا و لباس‌های راحت و آزاد بود. در واقع لباس‌های اتو کشیده و مجلسی که قائده خاصی در طرح و رنگ و حتی زمان پوشیدن داشتند، کم‌رنگ‌تر شدند.

شلوارهای فاق کوتاه:

اگر بخواهیم واضح‌تر حرف بزنیم، باید بگوییم این شلوارها فاق کوتاه نبودند. بلکه فوق العاده فاق کوتاه بودند! نمایان کردن ناحیه شکم یکی از ترندهای جذابیت در اوایل قرن بیست و یک بود. به طوری که هرچه کمر و فاق شلوارها و دامن‌ها کوتاه‌تر می‌شدند، با استقبال و محبوبیت بیشتری روبه رو می‌شدند.

استایل سر تا پا جین:

 یکی از استایل های این دهه که بسیار ماندگار شده است لباس‌های سر تا پا جین است

عینک آفتابی با شیشه‌های نازک

در اوایل دهه اول ۲۰۰۰، سبک محبوب عینک آفتابی مدل‌هایی با شیشه‌های بزرگ بود. هرچه بزرگتر و گردتر، بهتر بود. اما با گذشت زمان و نزدیک شدن به دهه ۲۰۱۰، آنها کوچک و کوچکتر می‌شدند. تا اینکه به مدل‌هایی رسیدیم که به قدری کوچک و باریک‌اند که به سختی چشم را پوشش می‌دهند. 

ورود استایل خیابانی (Street Style) به صنعت مد و فشن

یکی از اتفاقات مهم در صنعت مد و فشن، ورود استایل خیابانی یا Street Style است. به زبان ساده، استایل خیابانی به مد و تِرِند فصل یا سال ارتباطی ندارد و در واقع از احساسات درونی سرچشمه می‌گیرد.

درواقع می‌توان گفت استایل خیابانی یک نوع هنر در شکل‌گیری استایل است که می‌تواند از فرهنگ‌های متفاوتی به‌وجود بیاید. یکی از ویژگی‌های استایل خیابانی، سرعت بالا در تغییر و درگرگونی است و حالت ثابتی ندارد. از این رو نمی‌توان استایل خیابانی را به سادگی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد تعریف کرد.

نویسنده

ساغر رفیعی


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *