تاثیرات صنعت مد، روی حیوانات

منتشر شده در تاریخ ۱۲ دقیقه

مواد اولیه برای صنعت مد از جمله چرم، ابریشم و خز از طریق میلیون ها دام فراهم می شوند.
روش های صنعتی می توانند بر روی تنوع زیستی اثر منفی ایجاد نمایند که در نتیجه منجر به از بین رفتن زیستگاه ها و گونه های دام می شوند.
بشر تقریبا در تمام طول تاریخ، از حیوانات به روش های مختلفی به عنوان مواد اولیه برای لباس ها و اکسسوری ها استفاده کرده است.

صنعت مد به واسطه تأثیرش بر روی تنوع زیستی، سومین تأثیر را بر روی زندگی حیوانات دارد. این صنعت با روش های منفی مختلفی از جمله پاک کردن زمین برای کشاورزی، آلودگی کشاورزی و صنعتی، و همچنین با تغییرات اقلیمی مرتبط است. همه این موارد تأثیرات منفی چشمگیری دارند و تنوع زیستی را کاهش می دهند، در نتیجه گونه ها و زیستگاه های حیوانات را در سراسر جهان از بین می برند.
در حالت کلی حیوانات برای دو منظور مورد استفاده قرار می گیرند. آنها برای پوست (یعنی چرم) یا بخش های دیگر بدن (مثل استخوان) سلاخی می شوند یا برای پوشش (مثل پشم یا پر) پرورش می یابند که در طول دوره حیات با رشد کردن آنها از روی بدن دام برداشته می شوند.

از بین رفتن تنوع زیستی (Biodiversity) یکی از بزرگترین تهدیدات کره زمین به شمار می آید.
گروهی از دانشمندان، نابودی بیولوژیکی را به عنوان کاهش جمعیت حیات وحش در دهه های اخیر در نظر گرفته اند. ۸۳ درصد از گونه های پستانداران و ۵۰ درصد از گیاهان به دلیل فعالیت های انسانی از بین رفته اند. از سال ۱۹۷۰ تاکنون بیش از ۵۰ درصد از حیوانات منحصر به فرد منقرض شده اند.
جدی بودن این موضوع به اندازه ای است که در مجمع جهانی اقتصاد داووس (Davos World Economic Forum) در سال 2020، مسئله از بین رفتن تنوع زیستی به عنوان سومین خطر بزرگ جهان شناسایی گردید.
هر چند که بسیاری از صنایع، مثل غذای و ساخت و ساز برای حادث شدن این بحران مسئول هستند، اما نمی توان نقش صنعت مد را از این قضیه کم رنگ توصیف کرد. 


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *