اوریگامی در طراحی لباس

منتشر شده در تاریخ ۱۰ دقیقه

اوریگامی هنر تا کردن کاغذ است و ریشه در کشور ژاپن دارد. واژۀ اوریگامی از دو بخش «Ori» به معنای «تا کردن» و «Kami» به معنای «کاغذ» تشکیل شده است. در دوره مدرن، تکنیک اوریگامی در صنایع مختلفی، از جمله مد و پوشاک به کار گرفته شده است. اوریگامی اغلب با مجسمه ها و طرح های کاغذی همراه است که می توانید از تکه های معمولی کاغذ بسازید. اگرچه ماده ی اولیه برای ساختن اوریگامی کاغذ است، اما با پارچه نیز می توان شکل های جالبی ساخت و در تولید لباس به کار برد. بسیاری از طراحان بنام و مشهوری چون کریستین دیور، در طرح های خود از این تکنیک استفاده کرده اند.

در طول چند سال گذشته صنعت مد، میل به اوریگامی از تکنیک های مفید است برای ایجاد انواع جدیدی از لباس های هندسی.
این سبک مد الهام گرفته از اوریگامی،مناسب برای هر شخصی است که به دنبال اضافه کردن برخی از گزینه های آینده به کمد لباس خود است.
تا کردن پارچه، کاملا متفاوت از تا زدن کاغذ است. انواع پارچه ها واکنش متفاوتی نسبت به تا زدن از خود نشان می دهند. از این رو کسانی که علاقه مند به الهام گرفتن از این تکنیک در طراحی های خود هستند، نیاز دارند تا پارچه ی مناسب را با دقت انتخاب کنند.

پارچه مناسب برای اوریگامی، پارچه ای است که نزدیک ترین حالت به خشکی کاغذ را داشته باشد. تا قبل از اجرای نهایی پیشنهاد میشود از کاغذ به جای پارچه استفاده شود. امروزه، این هنر متفاوت، جایگاه ویژه ای در صنعت مد پیدا کرده و توانسته است در سراسر جهان، طرفداران زیادی پیدا کند. برخی از طراحان معتقدند که پارچۀ ابریشم، بهترین گزینه برای پیاده کردن تکنیک اوریگامی است. ابریشم Dupinion بسیار سبک و نازک است و بافتی شبیه به بافت کاغذ دارد؛ به همین دلیل، می تواند تاهای اوریگامی را حفظ کند. علاوه بر آن، این نوع ابریشم در برابر دمای بالا و اتو نیز بسیار مقاوم است. یکی دیگر از گزینه های مناسب برای تکنیک اوریگامی ابریشم ارگانزا است.
ابریشم ارگانزا درخشندگی خاصی به لباس طراحی شده می بخشد و خیلی راحت و بدون استفاده از اتو نیز تا می خورد. این پارچه در برابر حرارت اتو مقاوم نیست و باید تاهای اوریگامی را بدون حرارت روی آن ایجاد کرد.


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *