قلمو

منتشر شده در تاریخ

قلمو ها یکی از ابزار های جدا نشدنی در طراحی هستند که در این مطلب میخوایم راجب انواع آنها صحبت کنیم تا موقع خرید کمتر دچار دودلی شین.

انواع قلمو از نظر سایز: از سایز 000(خیلی ریز) شروع میشوند و به ترتیب 00 ،0،1،2و… به بالا میروند که هرچه این عدد بیشتر باشه اندازه قلمو بزرگتر است.البته ببه این نکته توجه داشته باشید که برند های مختلف از نظر سایز با هم تفاوت دارند و سایز1 یک برند ممکن اسست از نظر اندازه با سایز 1 برند دیگر متفاوت باشد،پس موقع خریدن برندی که با آن آشنایی ندارید به اندازههای آن قلمو که بر حسب سانت واینچ ارائه شده دقت کنید.

انواع قلمو ها از نظر جنس مو قلمو: در دو نوع نرم و زبر موجود هستند که هر دو ممکن است از موی طبیعی یا موی مصنوعی ساخته شده باشند.که قلمو های زبر اغلب از مو های ضخیم تر ساخته میشوند مثلا در نوع طبیعی آن از موی حیواناتی مثل خوک های وحشی استفاده میشه.این نوع قلموها رنگ بیشتری نگه میدارند و برای پوشش منطق بزرگ خوب هستند،همچنین برای رسم خطوط ناهموار مناسبتر هستند.در ساخت قلمو های نرم  از موهای نرم مثل موی سمور یا الیاف مصنوعی نرم استفاده میشود. این قلمو ها برای رسم خطوط نرم تر،ظریف تر و لبه های محو مناسبتر هستند.

انواع قلمو از نظر شکل:سه شکل رایج قلمو تخت،سر هلالی و سر گرد که هر سه نوع آن به صورت زبر و نرم تولید میشه و اندازههای مختلف د ارد.اولین شکل رایج قلمو ها قلموی گرد است که میتوانید از نوع ریز آن برای طراحی و از نوع بزرگ آن برای رنگ آمیزی استفاده کنید.قلمو های تخت نوک مستطیلی شکل دارند و خطوط مربعی بر جای میگذارند که در نقاشی های فیگور یا پرتره کاربرد دارند.قلمو های سر هلالی هم که ترکیبی از قلکو سر گرد و تخت است،شکل مستطیلی داره ولی نقاطی مثل قلمو گردبه جا میزاره.

ولی تهش این که شما بتونید قلو مناسب خودتون و کارتون رو پیدا کنید نیاز به زمان و آزمایش شخصی خودتون دارد که در نهایت به یه نتیجه نهایی برسید.

نویسنده

Sahar Jalali


شما میتوانید این مطلب و مطالب مشابه را در پیج اینستاگرام ما مشاهده کنید.


۰ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *